CENTRUM MEDYCZNE

INFORMACJE

Certus Centrum Medyczne - Kontakt tel. 12 272 56 70, rejestracja@cmcertus.pl
 
Szczepienia

W zależności od Państwa potrzeb organizujemy szczepienia indywidualne bądź grupowe pracowników.
W ofercie posiadamy szczepienia przeciwko grypie oraz WZW typ B.

Możemy zamówić szczepionki u producenta bądź wykonać usługę szczepienia dostarczonymi przez Państwa szczepionkami.

Szczepienia przeciwko grypie

Do końca roku prowadzimy szczepienia przeciwko grypie. Koszt szczepienia to 35,00 zł (w cenie wizyta lekarska + szczepienie).

Kto powinien się zaszczepić?

Przede wszystkim osoby szczególnie wrażliwe na powikłania grypy, czyli dzieci i osoby po 50. roku życia, pensjonariusze domów spokojnej starości i zakładów dla przewlekle chorych. Do grup zwiększonego ryzyka należą też przewlekle chorzy na schorzenia dróg oddechowych - astmę, przewlekłą chorobę oskrzelowo-płucną - oraz dzieci i dorośli leczeni z powodu cukrzycy i niewydolności nerek. Zaszczepić powinno się też dzieci i młodzież, które z jakichkolwiek powodów muszą stale przyjmować kwas acetylosalicylowy (aspirynę czy polopirynę). U nich bowiem zarażenie grypą może zwiększać ryzyko wystąpienia tzw. zespołu Reya.

Dla bezpieczeństwa rozwijającego się dziecka przeciwko grypie powinny się też zaszczepić wszystkie kobiety, które planują ciążę na sezon grypowy. Jeżeli ciężarna choruje na chorobę przewlekłą zwiększającą ryzyko powikłań grypy, należy ją zaszczepić przed nadchodzącym sezonem epidemicznym, bez względu na zaawansowanie ciąży.

Z tzw. wskazań epidemiologicznych powinny szczepić się osoby, które stykają się na co dzień z wieloma ludźmi - jak lekarze, nauczycielki, pielęgniarki, kontrolerzy w pociągach. Po pierwsze, są stale narażone na zachorowanie, a po drugie, mogą być źródłem zakażenia dla innych.

Kto nie może się szczepić?

Nie można szczepić osób uczulonych na kurze białko (hoduje się na nim wirusy grypy) i niektóre antybiotyki, bo ich śladowe ilości znajdują się w każdej szczepionce. To samo dotyczy osób, u których poprzednia szczepionka wywołała reakcję alergiczną. Istnieją także przeciwwskazania dotyczące szczepień dzieci przed szóstym miesiącem życia. W wypadku kobiet w pierwszym trymestrze ciąży o szczepieniu powinien decydować lekarz. Nie mogą się też szczepić ludzie chorzy w ostrej fazie infekcji z podwyższoną temperaturą. Przed szczepieniem lepiej zasięgnąć opinii lekarza.

Kiedy należy się szczepić?

Najlepiej oczywiście zdążyć przed początkiem sezonu grypowego, bo od zaszczepienia do nabrania odporności muszą minąć co najmniej dwa tygodnie. Dotyczy to zwłaszcza osób z tzw. grup podwyższonego ryzyka, ale warto zaszczepić się nawet wówczas, gdy już wokół nas rośnie liczba zachorowań na grypę i schorzenia grypopodobne. Od 1999 roku oficjalne zalecenia mówią, że w sezonie jesienno--zimowym szczepienie przeciw grypie należy zaproponować każdemu pacjentowi, który zjawi się w gabinecie lekarza nawet wtedy, gdy stwierdzamy wzrost zachorowań na grypę.

Przeciwciała chroniące przed chorobą powstają już siedem dni po szczepieniu i utrzymują się niemal dwanaście miesięcy. Nawet jeśli zaszczepimy się w grudniu, mamy więc dużą szansę uniknięcia grypy. W Polsce szczyt zachorowań na grypę i schorzenia grypopochodne przypada na okres między styczniem a marcem.

Czym grozi grypa?

Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie płuc i oskrzeli, i to zarówno to wywołane samym wirusem, jak i bakteriami, dla których grypa "przygotowuje podatny grunt" w drogach oddechowych. Częste są też zapalenia ucha środkowego, które mogą doprowadzić do częściowej utraty słuchu (zwłaszcza u dzieci), a w skrajnych wypadkach - nawet do głuchoty . Rzadsze lecz groźne powikłania to m.in. zapalenie opon mózgowych i mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mięśni z towarzyszącą niewydolnością nerek, u małych dzieci biegunki, które mogą prowadzić do ciężkiego odwodnienia.

Centrum Medyczne Certus - Podcień graficzny

AKTUALNOŚCI

Nowa przychodnia POZ Certus

Rezonans magnetyczny

Nowa poradnia alergologiczna

Zabiegi skleroterapii

Weryfikacja

Ośrodek Rehabilitacji Dziennej

Oferta Certus
Poradnie specjalistyczne
Pracownie diagnostyczne
Medycyna pracy
Programy profilaktyczne
Rehabilitacja
Usługi w ramach NFZ
Cennik
Rejestracja online

©2020 CM CERTUS all rights reserved.

NZOZ CERTUS
ul. Drogowców 5, 32-400 Myślenice
NIP 681 187 55 92
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 7:30 - 19:30
w soboty 7:30 - 13:30
tel. 12 272 56 70, 12 272 56 71, 601 661 449
email: rejestracja@cmcertus.pl

POZ CERTUS
ul. Jagiełły 1, 32-400 Myślenice
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 8:00 - 18:00
tel. 12 312 71 20, 12 312 71 21
email: poz@cmcertus.pl
PARTNERZY:
Fundusze Europejskie - Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Małopolska Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Strona Facebook Firmy CM Certus