CENTRUM MEDYCZNE

INFORMACJE

Certus Centrum Medyczne - Kontakt tel. 12 272 56 70, rejestracja@cmcertus.pl
 
Przygotowanie do mammografii

Instrukcja dla pacjentki chcącej skorzystać z mammografii.

Mammografia nie wymaga specjalnego przygotowania jednakże,by badanie przebiegało spokojnie i w terminie, prosimy zapoznać się z kilkoma poniższymi uwagami.Zgłaszając się na badania mammograficzne dostajecie Panie do wypełnienia formularz z kilkunastoma pytaniami dotyczącego stanu zdrowia a zwłaszcza piersi, zaobserwowanych niepokojących objawów i zdarzeń a także zagrożeń. W razie jakiekolwiek wątpliwości co do wypełnienia formularza, Panie z RECEPCJI udzielą wszelkiej pomocy. Podane dane do formularza stanowią tajemnicę lekarska.

  1. Sprawdź czy posiadasz Twoje zdjęcia mammograficzne z poprzedniego badania, jeśli tak to dostarcz nam. Pozwoli to nam na porównanie z obecnymi zdjęciami.
  2. Nie stosuj dezodorantu lub zasypki, pudru itp. w dniu badania. Odnosi się to szczególnie do dołu pachowego i podbiuścia. Środki te mogą spowodować zmiany obrazu mammograficznego a także konieczność wykonania ponownego badania.
  3. Ubierz wygodną i luźną odzież w dniu badania którą możesz szybko i łatwo zdjąć. W trakcie badania będziesz proszona o zdjęcie wszelkiej odzieży do pasa.
  4. Prosimy w dniu badania unikać ubierania wszelkich ozdób i biżuterii (na szyi, w uszach i podobnych.)
  5. Optymalnym terminem badania dla kobiet miesiączkujących jest 5 -12 dzień cyklu -jest to zalecenie zwiększające wartość badania, ale nie warunek jego wykonania, kobiety po menopauzie mogą badanie wykonać w dowolnym dniu.
  6. Jeśli masz piersi wrażliwe, obolałe, unikaj w jakiejkolwiek postaci kofeiny na dwa dni przed badaniem. Jeśli Twoje piersi są szczególnie wrażliwe lub obolałe, rozważ wzięcie jakiś środków przeciwbólowych przed badaniem.
  7. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.

PRZEBIEG BADANIA

Do badania mammografii klasycznej pacjentka rozbiera górną połowę ciała. Zdjęcia rentgenowskie wykonuje się w dwóch podstawowych projekcjach. W projekcji góra-dół oraz w projekcji bocznej, pacjentka pozostaje w pozycji stojącej. Badana pierś jest uciśnięta między podstawką z kasetą rentgenowską a plastikową płytą kompresyjną. Projekcję boczną wykonuje się celem uwidocznienia zmian leżących głęboko w gruczole, zwłaszcza blisko ściany klatki piersiowej - zmian trudnych do badania palpacyjnego. Podstawowe projekcje uzupełnia się czasami projekcją skośną w celu uwidocznienia zmian w tzw. ogonie Spece'a i dla oceny pachowych węzłów chłonnych.

CZAS BADANIA

Mammografia klasyczna trwa 20-30 min.

WAŻNE INFORMACJE

Przed badaniem pacjent musi zgłosić personelowi pracowni ważne informacje dotyczące jego stanu zdrowia.

  • Ciąża stanowi przeciwwskazanie do wykonania badania
  • W czasie badania pacjentka powinna współpracować z personelem wykonującym badanie i natychmiast zgłaszać uczucie bólu podczas kompresji sutka.

PO BADANIU

Nie ma specjalnych zaleceń.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Bóle sutka, krwiak podskórny. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku (z wyjątkiem dziewcząt, które nie mają jeszcze rozwiniętego gruczołu piersiowego). Nie może być wykonywane u kobiet w ciąży. Należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cyklu miesiączkowego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.

Prosimy o przybycie na badanie na 15 min przed wyznaczonym terminem.

Centrum Medyczne Certus - Podcień graficzny

AKTUALNOŚCI

Nowa przychodnia POZ Certus

Rezonans magnetyczny

Nowa poradnia alergologiczna

Zabiegi skleroterapii

Weryfikacja

Ośrodek Rehabilitacji Dziennej

Oferta Certus
Poradnie specjalistyczne
Pracownie diagnostyczne
Medycyna pracy
Programy profilaktyczne
Rehabilitacja
Usługi w ramach NFZ
Cennik
Rejestracja online

©2021 CM CERTUS all rights reserved.

NZOZ CERTUS
ul. Drogowców 5, 32-400 Myślenice
NIP 681 187 55 92
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 7:30 - 19:30
w soboty 7:30 - 13:30
tel. 12 272 56 70, 12 272 56 71, 601 661 449
email: rejestracja@cmcertus.pl

POZ CERTUS
ul. Jagiełły 1, 32-400 Myślenice
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 8:00 - 18:00
tel. 12 312 71 20, 12 312 71 21
email: poz@cmcertus.pl
PARTNERZY:
Fundusze Europejskie - Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Małopolska Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Strona Facebook Firmy CM Certus